Internet w bibliotece.

Internet w bibliotece.
Korzystanie z Internetu jest bezpłatne. Koszty pokrywane są ze środków własnych biblioteki.

czwartek, 26 czerwca 2014

Wakacje.




W miesiącach lipcu i sierpniu zapraszamy wszystkie chętne dzieci do korzystania z naszych zbiorów i spędzania czasu w bibliotece w każdy poniedziałek, środę i piątek w godzinach 12.00-16.00.

Proponujemy dzieciom przebywającym w bibliotece:
- zabawy integracyjne
- głośne czytanie
- oglądanie bajek
- zajęcia plastyczne
- gry planszowe i komputerowe, Play Station
- bezpłatny dostęp do Internetu, zajęcia komputerowe

Ponadto dzieci i młodzież zapraszamy na zajęcia zorganizowane:

Lipiec / sierpień

2.07   Zabawy integracyjne.

4.07   Warsztaty środowiskowe.  „Poznaj siebie, zrozum siebie –mapa mózgu”. Zajęcia w bibliotece poprowadzi psycholog Andrzej Kuśmierczyk.

7.07   Warsztaty środowiskowe. „Wielokulturowość Łodzi – cztery oblicza, cztery odsłony”. Łódzkie podwórka. Zajęcia w bibliotece  poprowadzi dr Piotr Krzyżanowski.

9.07  
Warsztaty środowiskowe. „Sztuka miejska dla wszystkich i dla nas samych - rola pomysłu w street arcie,. Zajęcia w bibliotece poprowadzi koordynator UrbanForms i Sekcji Estetyki Koła Naukowego Filozofów (Uniwersytet Łódzki) Anna Ostrowska.

11.07  Warsztaty środowiskowe. „Sztuka miejska dla wszystkich i dla nas samych -  różnorodność działań w przestrzeni miejskiej. Malujemy mural – część 1. Zajęcia w bibliotece poprowadzi koordynator UrbanForms i Sekcji Estetyki Koła Naukowego Filozofów (Uniwersytet Łódzki) Anna Ostrowska.

14.07   Warsztaty środowiskowe. „Wielokulturowość Łodzi – cztery oblicza, cztery odsłony”. Łódzkie ulice. Zajęcia w bibliotece  poprowadzi dr Piotr Krzyżanowski.

16.07   Warsztaty środowiskowe. „Wielokulturowość Łodzi – cztery oblicza, cztery odsłony”. Łódzkie ulice.  Zajęcia w bibliotece  poprowadzi dr Piotr Krzyżanowski.

18.07   „Wakacyjne kino w bibliotece” - projekcja filmowa.

21.07
Warsztaty środowiskowe „Wielokulturowość Łodzi – cztery oblicza, cztery odsłony”. Łódzkie fabryki. Zajęcia w bibliotece  poprowadzi dr Piotr Krzyżanowski.

23.07  Warsztaty środowiskowe. „Sztuka miejska dla wszystkich i dla nas samych -  urbanistyka- różnorodność miejska , specyfika Łodzi”. Zajęcia w bibliotece poprowadzi koordynator UrbanForms i Sekcji Estetyki Koła Naukowego Filozofów (Uniwersytet Łódzki) Anna Ostrowska.
 

28.07  
Warsztaty środowiskowe. „Sztuka miejska dla wszystkich i dla nas samych -  różnorodność działań w przestrzeni miejskiej. Malujemy mural. Część 2. Zajęcia w bibliotece poprowadzi koordynator UrbanForms i Sekcji Estetyki Koła Naukowego Filozofów (Uniwersytet Łódzki) Anna Ostrowska.

30.07  Zabawy podwórkowe.

1.08   „Czytamy bajki” – głośne czytanie połączone z zabawami świetlicowymi (gry planszowe,  rebusy, zagadki).
 
4.08   „Wakacyjne kino w bibliotece” - projekcja filmowa.

6.08   Letnie łamigłówki” – turniej logicznego myślenia.

8.08 Warsztaty środowiskowe.  „Poznaj siebie, zrozum siebie – sny zwierciadłem przeżyć”. Zajęcia w bibliotece poprowadzi psycholog  Dorota  Wieczorek.
 
11.08  „Każde dziecko coś potrafi” – zabawa integracyjna.

13.08  Warsztaty środowiskowe.  „Poznaj siebie, zrozum siebie – co nas wiąże z domem i rodziną”. Zajęcia w bibliotece poprowadzi psycholog  Dorota Wieczorek.

15.08   „Rusz głową” - zagadki, labirynty, łamigłówki, rebusy.

18.08   „Letnie łamigłówki” – turniej logicznego myślenia.

20.08   Zabawy podwórkowe.

22.08  Zajęcia komputerowe, gry planszowe, PlayStation.

25.08  Warsztaty środowiskowe – Letnie warsztaty videoklipu. Elementarne zadania aktorskie przed kamerą. Wybór piosenki  do wideoklipu oraz stworzenie fabuły. Zajęcia poprowadzi  Agnieszka Bednarek.

27.08   Warsztaty środowiskowe – Letnie warsztaty videoklipu. Charakteryzacja
i tworzenie scenografii oraz pierwsze zdjęcia do teledysku. Zajęcia poprowadzi  Agnieszka Bednarek.

29.08   Warsztaty środowiskowe – Letnie warsztaty videoclipu. Zdjęcia do videoclipu oraz podsumowanie warsztatów. Premiera videoklipu.  Zajęcia poprowadzi  Agnieszka Bednarek.


wtorek, 17 czerwca 2014

Zajęcia w bibliotece i nie tylko




Trzecia odsłona "Wielokulturowości Łodzi"

Integracja środowiskowa

Krótka historia kaligrafii w Street Arcie



Śladami czterech kultur Łodzi






..no i gdzie w podziemiach może być zaginiony sejf ze skarbem?


poniedziałek, 16 czerwca 2014

Książki na wakacje

Tą drogą chcieliśmy podziękować Radzie Osiedla Katedralna za przyznane nam środki finansowe. To one pozwalają nam zapewnić czytelnikom szerszy dostęp do nowości na wakacje:)


1   Ulatowska M. - Prawie siostry
2   Ulatowska M. - Domek nad morzem
3   Andrews Virginia C. - Rodzina Casteel
4   Andrews Virginia C. - Mroczny anioł
5   Gortner C.W. - Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej
6   Koper S. -Alkohol i muzy. Wódka w życiu polskich artystów
7   Koper S. - Życie towarzyskie elit PRL
8   King S. - Pan Mercedes
9   Bakuła H. - Idiotka wraca
10   Borjlind C i in. - Trzeci głos
11   Holt A.- W cieniu zdarzeń
12   Michalak K - Sklepik z niespodzianką. Adela
13   Nesbo J. - Łowcy głów

14   Chodorkowski M. - Portret z Łagru

15   Link Ch. - Ciernista róża

16   Link Ch. - Echo winy

17   Harasimowicz C. - Święty chaos
18   Nurowska M. - Miłość rano, miłość wieczorem
19   Legardinier  G. - Czego się nie robi dla mężczyzny
20   Child L. - Poszukiwany

Szczególnie polecamy:


Portrety z Łagru - Michaił ChodorkowskiŁagrowe opowiadania najważniejszego więźnia Rosji. 
Czasami wydarzenia w więzieniu zdają się być doprowadzonym do absurdu odbiciem naszego codziennego życia „za murem”. Boimy się bronić swoich praw, adaptujemy się, kryjemy za maską uległości. Czy ta obronna maska nie staje się jednak w końcu naszą twarzą? Czy stopniowo nie zamieniamy się w milczących i bezwolnych niewolników, gotowych na popełnienie każdej nikczemności na rozkaz „z góry”? 
Michaił Chodorkowski / źródło Rema.com

Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej - C.W. Gortner
Nikt nie wierzył, że Izabela była stworzona do wielkich rzeczy. Drobna i niepozorna, miała zaledwie siedemnaście lat, kiedy niespodziewanie została dziedziczką tronu Kastylii. Nagle z pionka w dworskich rozgrywkach stała się jednym z kluczowych graczy. Musiała nauczyć się lawirować wśród licznych pułapek w niebezpiecznej walce o koronę i postawić wszystko na jedną kartę, by poślubić mężczyznę, którego wybrała.

Izabela Kastylijska przeszła do historii jako władczyni, która doprowadziła do zjednoczenia Hiszpanii i wizjonerka, dzięki której Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Ameryki.

„Przysięga królowej” to poruszająca i jednocześnie trzymająca w napięciu opowieść o jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych władczyń znanych z kart historii.

C.W. Gortner jest autorem poczytnych powieści historycznych i miłośnikiem historii. Zbierając materiały do książek odbył liczne podróże, uczył się dworskich tańców i zamieszkał w zamku w Hiszpanii. Jego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków.  / źródło: Rema.com 

Pan Mercedes - Stephen King

Debiut Stephena Kinga w gatunku kryminału detektywistycznego hardboiled.  Tuż przed świtem, w spokojnym miasteczku, setki zdesperowanych, bezrobotnych ludzi stoi w kolejce na targi pracy. Nagle, bez ostrzeżenia, samotny kierowca w kradzionym Mercedesie wpada w tłum. Zabija osiem osób, rani piętnaście. Ucieka z miejsca wypadku. Brady, nazywający sam siebie „sprafcą”, pokochał dotyk śmierci pod kołami Mercedesa i chce poczuć go ponownie. Kolejna misja Brady’ego, jeśli się powiedzie, zabije tysiące osób. Tylko emerytowany detektyw Bill Hodges wraz z dwójką sprzymierzeńców może zatrzymać mordercę, zanim ten uderzy ponownie. Kto kryje się pod pseudonimem Pan Mercedes i jak go odnaleźć? / źródło; Rema.com
 
Alkohol i muzy. Wódka w życiu polskich artystów - Sławomir Koper

Wiele można powiedzieć o dziejach kultury polskiej, ale nie to, że były bezalkoholowe. Gałczyńskiemu zdarzyło się pić przez dwie doby na cmentarzu, Leśmian słynął z wyjątkowo twardej głowy, Szymanowskiemu nawet do sanatorium przemycano wódkę, a jabłecznik Berezowskiej upijał na długo. Czytajmy na trzeźwo, by nie uronić ani kropli tej fascynującej opowieści. / źródło: Rema.com 


poniedziałek, 9 czerwca 2014

W poszukiwaniu samych siebie. Warsztatów środowiskowych ciąg dalszy.








Młodzi na tropie - czy uczucia to proces psychiczny, czy stan emocjonalny?.
Miłość, nienawiść, zazdrość, wstyd, współczucie, strach. Co potrafią uczucia? Można powiedzieć, że nic bo nie są ani człowiekiem ani zwierzęciem, nie mają też żadnych umiejętności. A jednak potrafią dużo.
Mogą zmienić nasze zachowanie
Mogą kształtować nasze relacje z otoczeniem
Mogą wpływać na to jak widzimy siebie i innych
Mogą wyznaczać nasze cele
i mogą nas niszczyć

Przewodnikiem w tym zawiłym temacie była dla dzieci Pani psycholog Dorota Wieczorek.

środa, 4 czerwca 2014

Warsztaty środowiskowe "Poznaj siebie, zrozum siebie"

"Znaczenie gestu w komunikacji międzyludzkiej”. Zajęcia w bibliotece poprowadziła pani  psycholog  Dorota Wieczorek z Towarzystwa Wiedzy Psychologicznej "Start", a uczestniczyły w nich dzieci z klasy IV A SP nr 175.





Czy mój rozmówca jest szczery, czy kłamie?
Czy jest do mnie nastawiony wrogo, czy przyjaźnie?
Czy rzeczywiście interesuje go to, co do niego mówię?
Czy gesty są wrodzone, czy wyuczone?
Jak odczytywać informacje z mapy gestów?
Czy gestami można sterować?

Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi przekuwając wiedzę w zabawę. Nauczyliśmy się dzisiaj, że w ręce, w twarzy, w postawie maluje się historia aktywnego stosunku do rzeczywistości każdego z nas:)



poniedziałek, 2 czerwca 2014

Czerwcowy zakup książek

Moi rodzice - Marta Kaczyńska, Dorota ŁosiewiczNiebo istnieje naprawdę - Todd Burpo, Lynn VincentNajdłuższa podróż - Nicholas Sparks

Zacisze Gosi - Katarzyna MichalakGrand - Janusz L. WiśniewskiZagubione niebo - Katarzyna Grochola
 

źródło okładek: Rema.com

1  Sundt E. S. - Trauma  / kontynuacja "Obłędu"
2  Coelho P. - Zdrada
3  Michalak K. -  Zacisze Gosi  - 2 część Kwiatowej trylogii  /   część 1 "Ogród Kamili"
4  Wiśniewski J. L. - Grand
5  Grochola K. - Zagubione niebo
6  Sparks N. - Najdłuższa podróż
7  Burpo T. - Niebo istnieje.. Naprawdę
8  Kaczyńska M. - Moi rodzice

Wielokulturowość Łodzi. Cztery oblicza, cztery odsłony. Łódzkie świątynie





Część 2 warsztatów środowiskowych poświęconych wielokulturowości Łodzi poprowadził dr Piotr Krzyżanowski.